1°C
eskisehir HAVA DURUMU1°C Kar Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0545 229 22 09

Osteoartrit

Eklem Romatizması

Osteoartrit Hastalığı

- +
Osteoartrit Hastalığı

Osteoartrit Hastalığı

Osteoartrit Hastalığı
Osteoartrit Hastalığı

Ostereoartrit hastalığı, halk arasında eklem kireçlenmesi adıyla bilinen oldukça önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. Toplumsal olarak en büyük problemlerden bir tanesi olarak görülen bu sorun eklemlerdeki kıkırdağın ortadan kalkmasıdır. Bu anlamda eklem hareketlerinde sınırlamalara neden olan ostereoartrit hastalığının farklı sonuçları vardır.

Eklem kireçlenmesinin en yaygın sorunları kemikte büyüme ve eklem kenarında çıkıntı oluşmasıdır. Bu anlamda yapısal bir bozukluktan söz etmek gerekmektedir. Genellikle yaş ilerlemesine bağlı olarak görülen bu sorunun ağrılara yol açtığını söylemek gerekir. Yaşlılarda hareket kabiliyetinin azalması sonucunda oluşan bu durumu kesinlikle bir hekim kontrolünde ortadan kaldırmak gerekir. Aksi takdirde sorunun daha ciddi bir noktaya ulaşması ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Ostereoartrit Hastalığı Kimlerde Görülmektedir?

Eklem kireçlenmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kimselerin kim olduğuna bakıldığında yaş ve cinsiyetin genellikle aynı olduğundan söz etmek mümkündür. Ülkemizde 45 ila 50 yaş arasındaki kadınların çocuk büyük bir kısmında ostereoartrit hastalığının şekillendiği bilinmektedir. Bu noktada 5 milyondan fazla kadında eklem kireçlenmesi sorunu vardır.

Hastalığın görüldüğü kimselerin genel itibarıyla yaş, cinsiyet, hareketsizlik, şişmanlık ve kalıtım noktasında benzer özellikler gösterdiğinden söz etmek gerekir. Ostereoartrit hastalığının görülmesinde en önemli konu belirtilerdir. Erken teşhis ve tedavi sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Üstelik erken teşhis ile daha sağlıklı birey yaşamı da mümkündür.

Eklem Kireçlenmesinde Belirtiler Nelerdir?

Eklem kireçlenmesi konusunda en özel konulardan olan belirtileri dikkate alarak daha kusursuz bir çözüme ulaşmanız muhtemeldir. Bu kapsamda aşağıda sıraladığımız eklem kireçlenme belirtilerini değerlendirmeniz gerekir.

Eklemlerde görülen ağrı durumu bireylerin başa çıkmak durumunda olduğu en ciddi problemlerdendir. Zira ağrı ile başa çıkmak adına hızlı ve etkin tedavi işlemlerine başvurmak gerekmektedir. Bu konuda eklem ağrılarını iyi teşhis etmek ve ilgili hekime başvurmak değerlidir.

Eklem kireçlenmesi ile alakalı en ciddi belirtilerden biri de şişliktir. Eklemlerde görülen şişlik ya da su toplama durumlarına karşı derhal önlem alınmalıdır. Aksi takdirde sonucu ameliyat gerektirecek süreçler söz konusu olur. Bu anlamda kalite ve yüksek standartları yakalamak adına mutlaka söz konusu detaya odaklanmalısınız.

Osteoartrit Hastalığı

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.