-5°C
eskisehir HAVA DURUMU-5°C Hafif Kar Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0545 229 22 09

Ankilozan spondilit

Eklem Romatizması

Ankilozan Spondilit Hastalığı

- +
Ankilozan Spondilit Hastalığı

Ankilozan Spondilit Hastalığı

Ankilozan Spondilit Hastalığı

Omurga ve bel romatizması olarak bilinen Ankilozan Spondilit; erkeklerde daha yoğun bir şekilde görülen hastalıklardan bir tanesidir. Genetik faktörlerden kaynaklı olarak daha çok görülen bu hastalığın erkeklerde görülme sıklığı kadar ilerleme hızı da oldukça fazladır. Bir mikroba bağlı olmayan bu romatizma hastalığının 10 yaşından sonra başlayan iltihaplanma ile şekillenmektedir. 20 yaşından sonra hızlanan iltihaplanma kendini hemen belli etmez.

Hastalığın nedeni tam olarak saptanamamıştır. Ancak yine de bu hastalığın görüldüğü bireylerin neredeyse tamamında HLA-B27 geninin varlığından söz etmek gerekir. Bu noktada hastalığın görülmesinde en önemli konu genetik faktörlerdir. Ailesinde bu hastalığın görüldüğü kişilerin doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir.

Ankilozan Spondilit Hastalığı Belirtileri

Genç ve yetişkinlerde çok sık görülen hastalıklardan olan Ankilozan Spondilit genellikle bel ve omurga şikayetleri ile ortaya çıkar. İlk aşamada çok şiddetli olmayan belirtiler hastalık ilerledikçe daha ciddi bir noktaya ulaşır. Genellikle sabah saatlerinde ya da dinlenme esnasında görülen ağrıların tutuklukla birlikte kendini hissettirdiğini söylemek gerekir.

Hastalık ilerledikçe ağrı seviyesi artacağından düzenli ağrıların ortaya çıkması halinde derhal bir hekime başvurmak gerekir. Kaslarda ve eklemlerde görülen sorunların yanı sıra gözlerde kızarıklık ve bağırsak sorunları da belirtiler arasındadır. Yaşam standartlarının ciddi manada düşmesi halinde zaman kaybetme hastalığın daha ciddi bir noktaya ulaşmasına neden olacaktır.

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Hastalığın tedavi edilmesinde en önemli husus erken tanıdır. Ancak hastalığın nedeni ve ortaya çıkışı ile alakalı net ifadelerin olmaması çoğu zaman hastalığın nasıl tedavi edileceğini de bilinmez kılmaktadır. Bu anlamda ağrıların takibi ve gerekli kontroller sonrasında hekim tedaviye karar verir. Omurgada görülen ağrılara yönelik tedavi için ömür boyu bir uygulama yapılması gerekebilmektedir.

Tedavi konusunda en ideal seçeneklerden yararlanmanız adına hekim kontrolünde olmanız şarttır. Aksi takdirde tedavi süreçlerinde başarıya ulaşmak ve hastalıktan kurtulmak gerekir. Ankilozan Spondilit hastalığı ile alakalı en ideal tedavi için erken teşhise önem vermelisiniz. Egzersiz programları ve doğru tedavi uygulamaları ile alakalı en ideal seçenekler için harekete geçmeniz sizin adınıza oldukça değerli olacaktır.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.